Головне управління ДПС в Одеській області інформує
Обережно! Шахраї!
Головне управління ДПС в Одеській області вкотре попереджає бізнес про шахрайську схему вимагання коштів.
До Головного управління ДПС в Одеській області надходять непоодинокі повідомлення про випадки отримання суб’єктами господарювання фейкових листів, повідомлень та дзвінків нібито від імені заступника начальника Головного управління ДПС в Одеській області з метою незаконного заволодіння грошовими коштами, а також з проханням зателефонувати за номером +380685092494.
Шановні платники! Наголошуємо, що посадові особи Головного управління ДПС в Одеській області діють виключно у рамках законодавства та не мають жодного відношення до надсилання таких повідомлень.
Для запобігання діяльності шахраїв просимо вас бути пильними та обачними, не вірити сумнівним пропозиціям, ретельно перевіряти інформацію, не піддавайтесь на провокації та ні за яких обставин не перераховуйте кошти!
Якщо ви отримали подібне повідомлення, слід негайно повідомити Південне управління Департаменту з питань запобігання та виявлення корупції ДПС (048) 707 29 43, (048) 707 28 54, (048) 725 65 05, Національну поліцію України за номером телефону 102, або ж зателефонувати на сервіс «Пульс» Державної податкової служби України за номером телефону 0 800 501 007 з наданням, за можливості, інформації щодо шахраїв (прізвище, ім’я, номери телефонів, номери карткових рахунків).
https://od.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/919218.html
У ДПС розповіли як діяти платнику, який став жертвою шахрайства під час зовнішньоекономічної діяльності
Звертаємо увагу суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності на поширений шахрайський механізм: підприємство укладає контракт з нерезидентом, перераховує оплату за товар, однак кошти надходять не постачальнику, а третім особам через втручання в електронну переписку.
У таких випадках ДПС рекомендує:
1. Негайно зверніться до правоохоронних органів.
Відкриття кримінального провадження – це перший крок для документального підтвердження шахрайських дій.
2. Зверніться до суду чи арбітражу щодо примусового стягнення боргу з нерезидента.
Це дозволить зупинити граничні строки розрахунків у сфері ЗЕД та нарахування пені відповідно до Закону № 2473 (ч. 7 ст. 13).
3. Перевірте, чи є можливість отримати сертифікат форс-мажору від ТПП України або уповноваженого органу в країні нерезидента.
Він має містити причинно-наслідковий зв’язок із неможливістю виконання зобов’язань. Це дозволить зупинити строки розрахунків відповідно до Закону № 2473 (ч. 6 ст. 13).
4. Інформуйте податковий орган про ситуацію.
Надішліть у податковий орган за місцем реєстрації пояснення із наданням копій заяв, листування та постанови про відкриття кримінального провадження, сертифікату про форс-мажорні обставини, документи щодо прийняття до розгляду судом, міжнародним комерційним арбітражем позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованості.
5. Фіксуйте все через Електронний кабінет.
Якщо ви подаєте звітність в електронному вигляді, то є підстави для проведення перевірки без окремих паперових заяв.
Важливо: пеню за порушення строків розрахунків у ЗЕД-операціях нараховують лише у випадку, коли відсутні докази форс-мажору або не подано позов про стягнення заборгованості. Рішення приймається за результатами документальної перевірки.
Порада: дійте швидко, фіксуйте документи, комунікуйте з підрозділами ДПС – це допоможе уникнути фінансових наслідків та довести добросовісність платника.
Що цікавить платників: За яких умов ФОП можуть бути платниками єдиного податку 1 – 3 груп?
https://od.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/918783.html
ДПС відповідає на популярні запитання до Контакт-центру. Платники часто цікавляться порядком перебування фізичних осіб – підприємців (ФОП), крім е-резидентів, на спрощеній системі оподаткування.
Відповідь:
На які групи поділяються платники єдиного податку?
Перша група:
- ФОП без найманих працівників;
- здійснюють роздрібний продаж товарів на ринках та/або надають побутові послуги населенню;
- річний обсяг доходу – не більше 167 мінімальних зарплат (на 1 січня звітного року).
Друга група:
ФОП, які надають послуги (у тому числі побутові) населенню або платникам єдиного податку, займаються виробництвом чи продажем товарів, працюють у сфері ресторанного господарства:
- кількість найманих працівників – не більше 10 осіб одночасно або взагалі без найманих працівників;
- річний обсяг доходу – не більше 834 мінімальних зарплат (на 1 січня звітного року).
Винятки: ФОП, які надають посередницькі послуги з нерухомістю, надають доступ до Інтернету; займаються виробництвом, постачанням і продажем ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів/каміння.
Третя група:
- ФОП без обмеження щодо кількості найманих працівників;
- річний обсяг доходу – не перевищує 1 167 мінімальних зарплат (на 1 січня звітного року).
Хто не може бути платником єдиного податку?
Заборонена спрощена система для ФОП, які здійснюють:
- діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор;
- обмін валют;
- виробництво та торгівлю підакцизними товарами (крім деяких винятків);
- видобуток корисних копалин, дорогоцінних металів і каміння;
- фінансове посередництво (за винятком страхових агентів та окремих спеціалістів, визначених законом);
- надання поштових і телекомунікаційних послуг (окрім кур’єрських);
- продаж предметів мистецтва, антикваріату, організацію аукціонів;
- організацію гастрольних заходів;
- технічні випробування, дослідження, аудит;
- надання в оренду земельних ділянок понад 0,2 га, житлових приміщень понад 400 кв. м, нежитлових – понад 900 кв. м.
Також не можуть бути платником єдиного податку: банки, страхові компанії, ломбарди, кредитні спілки, інші фінансові установи, реєстратори цінних паперів, фізичні особи – нерезиденти, а також платники із податковим боргом (крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок дії обставин непереборної сили).
Довідково: Порядок перебування ФОП на спрощеній системі визначено статтею 291 Податкового кодексу України.
Фізична особа-резидент має право скористатись податковою знижкою за наслідками 2024 року до 31 грудня 2025 року (включно)
Головне управління ДПС в Одеській області інформує, що до переліку витрат, дозволених до включення до податкової знижки відповідно до п.п. 166.3.4 п. 166.3 ст. 166 Податкового кодексу України (зі змінами, далі - ПКУ), включається сума коштів, сплачених платником податку на доходи фізичних осіб (податок) на користь закладів охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з лікування такого платника податку або члена його сім’ї першого ступеня споріднення та/або особи, над якою встановлено опіку чи піклування, або яку влаштовано до прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу, якщо такого платника податку призначено відповідно опікуном, піклувальником, прийомним батьком, прийомною матір’ю, батьком-вихователем, матір’ю-вихователькою, у тому числі для придбання ліків (донорських компонентів, протезно-ортопедичних пристосувань, виробів медичного призначення для індивідуального користування осіб з інвалідністю), а також суму коштів, сплачених платником податку, визнаним в установленому порядку особою з інвалідністю, на користь протезно-ортопедичних підприємств, реабілітаційних закладів для компенсації вартості платних послуг з реабілітації, технічних та інших засобів реабілітації, наданих такому платнику податку або його дитині з інвалідністю у розмірах, що не перекриваються виплатами з фондів загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування, крім:
а) косметичного лікування або косметичної хірургії, включаючи косметичне протезування, не пов’язаних з медичними показаннями, водолікування та геліотерапії, не пов’язаних з лікуванням хронічних захворювань;
б) протезування зубів з використанням дорогоцінних металів, порцеляни та гальванопластики;
в) абортів (крім абортів, які проводяться за медичними показаннями або коли вагітність стала наслідком зґвалтування);
г) операцій із зміни статі;
ґ) лікування венеричних захворювань (крім СНІДу та венеричних захворювань, причиною яких є побутове зараження або зґвалтування);
д) лікування тютюнової чи алкогольної залежності;
е) придбання ліків, медичних засобів та пристосувань, оплати вартості медичних послуг, які не включено до переліку життєво необхідних, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 розд. ХІХ «Прикінцеві положення» ПКУ встановлено, що п.п. 166.3.4 п. 166.3 ст. 166 ПКУ набирає чинності з 1 січня року, наступного за роком, у якому набере чинність закон про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування.
Станом на 01 січня 2025 року закон про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування чинності не набрав, тому податкова знижка по витратах, понесених платником податку на користь закладів охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з лікування такого платника податку або члена сім’ї першого ступеня споріднення (п.п. 166.3.4 п. 166.3 ст. 166 ПКУ), за наслідками 2024 року платникам не надається.
Звертаємо увагу, що за результатами 2024 року платники мають право скористатись податковою знижкою та подати річну декларацію про майновий стан і доходи до 31 грудня 2025 року (включно).
Чи припиняється подання податкової декларації з рентної плати у разі відчуження земельної ділянки з свердловиною?
Чи припиняється подання податкової декларації з рентної плати (в частині рентної плати за спеціальне використання води) у разі відчуження земельної ділянки з свердловиною або закінчення дії / припинення дії (відкликання) дозволу на спеціальне водокористування на підставі якого здійснювалося використання води?
Головне управління ДПС в Одеській області інформує, що відповідно до п. 255.1 ст. 255 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі – ПКУ) платниками рентної плати за спеціальне використання води, зокрема, є первинні водокористувачі – суб’єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи – підприємці, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об’єктів.
Об’єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання води є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі (п. 255.3 ст. 255 ПКУ).
Частиною першою ст. 49 Водного кодексу України від 06 червня 1995 року № 213/95-ВР (далі – Водний кодекс) визначено, що спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування (далі – Дозвіл).
Дозвіл видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства (частина друга ст. 49 Водного кодексу).
Видача, переоформлення та припинення дії (відкликання, визнання недійсним) Дозволу здійснюються відповідно до законів України від 17 лютого 2022 року № 2073-IX «Про адміністративну процедуру» та «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку (частина третя ст. 49 Водного кодексу).
Підстави для припинення права спеціального водокористування визначено ст. 55 Водного кодексу.
Припинення права спеціального водокористування здійснюється шляхом припинення дії (відкликання, визнання недійсним) Дозволу (частина перша ст. 55 Водного кодексу).
Орган, що видав Дозвіл, приймає рішення про відкликання дозволу, зокрема, у разі звернення водокористувача із заявою про відкликання Дозволу (абзац другий частини другої ст. 55 Водного кодексу).
Слід зазначити, що постановою Кабінету Міністрів України від 14 березня 2025 року № 288 внесені зміни до постанови Кабінету міністрів України від 18.03.2022 року № 314 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану» (далі – Постанова № 314), а саме виключено підпункти 4 та 5 п. 1 Постанови № 314, що дозволяло платниками на період воєнного стану користуватися, зокрема Дозволами без їхнього продовження у разі закінчення терміну дії.
Абзацом першим п. 49.2 ст. 49 ПКУ передбачено, що платник податків зобов’язаний за кожний встановлений ПКУ звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПКУ подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Таким чином, у разі відчуження земельної ділянки з свердловиною суб’єкт господарювання припиняє подання податкової декларації з рентної плати (в частині рентної плати за спеціальне використання води) (далі – Декларація), за умови закінчення терміну дії Дозволу або припинення дії (відкликання) Дозволу за його заявою, після подання Декларації за звітний період, у якому закінчився термін дії відповідного Дозволу або дію Дозволу було припинено (відкликано).
За інших умов власник діючого Дозволу (у тому числі у разі відчуження земельної ділянки з свердловиною) є платником рентної плати за спеціальне використання води до закінчення терміну дії Дозволу або припинення дії (відкликання) Дозволу.
Чи є об’єктом оподаткування для юридичних осіб – платників єдиного податку четвертої групи земельні ділянки, непридатні для використання?
Чи є об’єктом оподаткування для ЮО – платників ЄП четвертої групи земельні ділянки, непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами та/або розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації?
Головне управління ДПС в Одеській області інформує, що відповідно до п. 292 прим. 1.1 ст. 292 прим. 1 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ (далі – ПКУ) об’єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди.
Площі земельних ділянок, що перебувають у консервації, забруднені вибухонебезпечними предметами або непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, не є об’єктом оподаткування єдиним податком для платників єдиного податку четвертої групи на період консервації або на період, коли земельні ділянки були забруднені вибухонебезпечними предметами, або на період, коли земельні ділянки були визнані потенційно забрудненими вибухонебезпечними предметами.
Період, коли земельні ділянки перебували у консервації, визначається як період, що починається:
а) у частині земель державної та комунальної власності – з першого числа місяця, в якому відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, що здійснює розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності відповідно до повноважень, визначених ст. 122 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року № 2768-ІІI, прийнято рішення про затвердження робочого проекту землеустрою щодо консервації земельної ділянки, до останнього числа місяця, в якому завершуються заходи щодо охорони земель і ґрунтів згідно з відомостями Державного земельного кадастру;
б) у частині земель приватної власності – з дати внесення відомостей до Державного земельного кадастру про заходи щодо охорони земель і ґрунтів на підставі затвердженого робочого проекту землеустрою щодо консервації земель до останнього числа місяця, в якому завершуються заходи щодо охорони земель і ґрунтів згідно з відомостями Державного земельного кадастру.
Період, коли земельні ділянки були забруднені вибухонебезпечними предметами, визначається як період, що починається з першого числа місяця, на який припадає дата початку обстеження земельної ділянки операторами протимінної діяльності, та завершується останнім числом місяця, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання.
Для земельних ділянок, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) активні бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, період, коли земельні ділянки визнаються забрудненими вибухонебезпечними предметами, визначається як період, що починається з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території (у тому числі коли дата початку обстеження небезпечної території операторами протимінної діяльності настає після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації на відповідній території), за умови подання платником податку заяви до органу місцевого самоврядування, військової адміністрації та військово-цивільної адміністрації про потенційне забруднення земельної ділянки вибухонебезпечними предметами та прийняття таким органом місцевого самоврядування, військовою адміністрацією або військово-цивільною адміністрацією рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та зборів щодо земельної ділянки, зазначеної у такій заяві, та завершується останнім числом місяця, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання.
Підставою для ненарахування єдиного податку щодо земельних ділянок, які непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, є інформація, зазначена у п.п. 12.4.6 п. 12.4 ст. 12 ПКУ.
Період, коли земельні ділянки визнаються потенційно забрудненими вибухонебезпечними предметами, визначається як період, що починається з першого числа місяця, на який припадає дата прийняття сільською, селищною, міською радою, військовою адміністрацією або військово-цивільною адміністрацією рішення про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та зборів на підставі заяви платника податків, та завершується останнім числом місяця, на який припадає дата, що настає раніше, – або останній день строку, на який надано пільгу зі сплати місцевих податків та зборів відповідно до прийнятого рішення (у тому числі з урахуванням змін, внесених до такого рішення), або дата скасування відповідного рішення, або дата початку обстеження земельної ділянки операторами протимінної діяльності, або дата визнання земельної ділянки придатною для використання.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (далі – Перелік територій), визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 (далі – Наказ № 376), який набрав чинності 20.03.2025, затверджено оновлений Перелік територій, та визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією».
Підпунктом 12.4.6 п. 12.4 ст. 12 ПКУ встановлено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад, військових адміністрацій та військово-цивільних адміністрацій щодо податків та зборів належать надання інформації контролюючим органам за місцезнаходженням земельних ділянок щодо рішень про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів, прийнятих на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами. Така інформація надається в електронному вигляді у порядку та за формою, затвердженими Кабінетом Міністрів України, протягом 10 календарних днів з дня прийняття відповідного рішення з обов’язковим зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок, щодо яких прийнято відповідне рішення.
Поряд з цим, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ.
Так, п.п. 69.33 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ визначено, що тимчасово, з 01 березня 2022 року, не нараховується та не сплачується єдиний податок четвертої групи з площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди, у податкових періодах, коли на територіях, на яких розташовані такі сільськогосподарські угіддя та/або землі водного фонду, ведуться бойові дії або території тимчасово окуповані збройними формуваннями російської федерації, до дати завершення на таких територіях активних бойових дій або тимчасової окупації російською федерацією.
Дія п.п. 69.33 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ не поширюється на земельні ділянки, розташовані на територіях, на яких ведуться активні бойові дії або тимчасова окупація російською федерацією завершені до 01 травня 2022 року.
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, затвердженого Наказом № 376.
Платники єдиного податку четвертої групи, які до дати набрання чинності Законом України від 11 квітня 2023 року № 3050-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» (далі – Закон № 3050) задекларували в податковій звітності за 2022 та/або 2023 роки податкові зобов’язання з єдиного податку четвертої групи з площ земельних ділянок, що розташовані на територіях, визначених п.п. 69.33 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, мають право відкоригувати нараховані податкові зобов’язання з єдиного податку четвертої групи за період березень 2022 року – 2023 рік шляхом подання в порядку, визначеному ПКУ, уточнюючих податкових декларацій за відповідний період.
У разі якщо податок, визначений абзацом першим п.п. 69.33 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, нараховано, але не сплачено та не відкориговано платником податків шляхом подання уточнюючих податкових декларацій за відповідний період, то визначені податкові зобов’язання не вважаються податковим боргом та підлягають анулюванню.
Штрафні санкції та пеня, визначені ПКУ, за період починаючи з 01 березня 2022 року до дати набрання чинності Законом № 3050 не застосовуються (не нараховуються), а застосовані (нараховані) підлягають анулюванню.
Платники єдиного податку четвертої групи мають право відкоригувати нараховані за відповідні минулі податкові (звітні) періоди податкові зобов’язання з єдиного податку четвертої групи з площ земельних ділянок, які після набрання чинності Законом № 3050 визнані такими, що перебувають у консервації (за період перебування земельних ділянок у консервації) та/або забруднені вибухонебезпечними предметами (за період, коли земельні ділянки були забруднені вибухонебезпечними предметами).
Річна сума єдиного податку четвертої групи визначається пропорційно до кількості місяців, коли площі земельних ділянок (земельних часток (паїв), визначені п.п. 69.33 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, підлягали оподаткуванню єдиним податком.
Головне управління ДПС в Одеській області
тел.: (048) 705-60-18
