Протидія гендерно зумовленому насильству
Протидія гендерно зумовленому насильству: куди звертатись по допомогу
Насильство щодо жінок виступає одним з головних порушень прав людини, причини якого пов’язані з наявною нерівністю між чоловіками та жінками та гендерною дискримінацією.
Гендерно зумовлене насильство - це насильство, яке вчиняється до осіб через їхню стать або стосується переважно осіб певної статі. Це крайній вияв дискримінації за ознакою статі, жертвами якого найчастіше стають жінки.
Насильство по відношенню до жінок є головним фактором смерті та інвалідності серед жінок репродуктивного віку. Воно не завжди позбавляє життя, але майже завжди підриває здоров'я, порушує безпеку та незалежність постраждалих. При цьому гендерно зумовлене насильство часто приховується через звинувачення жертви та безкарність злочинців. Як наслідок - набуває системного характеру. Однією з найголовніших причин гендерно зумовленого насильства є гендерна нерівність у суспільстві, де чоловіки зловживають своєю владою щодо жінок.
Конвенція Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами (Стамбульська конвенція), а також інші міжнародні документи виділяють такі види гендерно зумовленого насильства:
- фізичне насильство;
- психологічне насильство;
- сексуальне насильство;
- економічне насильство;
- домашнє насильство;
- переслідування;
- згвалтування;
- сексуальне домагання;
- каліцтво жіночих геніталій;
- примусова стерилізація;
- примусовий аборт;
- примусовий шлюб;
- злочини в ім'я так званої «честі»;
- насильство в інституційному середовищі;
- насильство у воєнних, конфліктних та постконфліктних ситуаціях;
- торгівля людьми;
- гендерна дискримінація.
У 2018 році набув чинності Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Так почалася активна робота з розвитку муніципальних послуг для постраждалих від домашнього насильства - а саме можливості для потерпілих отримати юридичну та психологічну допомогу і тимчасовий притулок у разі потреби.
Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA Україна) працює над напрямком запобігання та протидії гендерно зумовленому (в тому числі домашньому) насильству в Україні починаючи з 2015 року. "UNFPA Україна допомагає містам розбудувати дієві механізми протидії домашньому насильству. Це передбачає створення сервісів допомоги постраждалим від насильства (притулків, кризових кімнат, денних центрів), підготовку спеціалістів цих служб і підвищення обізнаності громади про наявну допомогу. Фонд ООН у галузі народонаселення також навчає фахівців усіх секторів (поліції, соціальної роботи, охорони здоров'я, безоплатної правової допомоги, освіти) координувати свою роботу так, щоб постраждалі отримували доступ до комплексної підтримки.
Куди звертатися у випадку гендерно зумовленого насильства?
- Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації: 0-800-500-335 зі стаціонарного або 116-123 з мобільного (безоплатно, анонімно, конфіденційно);
- Урядова гаряча лінія: 15-47;
- Національна поліція України: 102;
- Гаряча лінія Національної поліції України: 0-800-500-202;
- Національна дитяча гаряча лінія: 0-800-500-225 зі стаціонарного або 116-111 з мобільного;
- Сайт інформаціної кампанії "Розірви коло": rozirvykolo.org;
- Безоплатний номер системи безоплатної правничої допомоги: 0-800-213-103.
На території Яськівської громади ви також можете звернутись до:
- Мобільної бригади соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі – (067) 607 98 94 або (098) 405 64 36;
- Служби у справах дітей Яськівської сільської ради – (067) 280 45 58 ( начальника служби Ягніченко Оксана Валеріївна).
Пам'ятайте, що замовчування цієї проблеми та бездіяльність часто стає мовчазною згодою і тільки провокує подібні випадки. Якщо ви постраждали від домашнього чи гендерно зумовленого насильства, стали свідком або відчуваєте загрозу його вчинення, про це необхідно одразу повідомити, адже насильство - це не справа двох, а злочин, який не повинен мати жодного права на замовчування!